Wydawnictwa płytowe aspirujące do najlepszych
(rozdział pięćdziesiąty drugi, część 2)

ABC (INT’L) Rekords, chińska firma fonograficzna założona we wrześniu 2014 roku, produkuje pod marką ABC „prawie analogowe cyfrowe płyty CD”, płyty Direct Metal Mastering Cut Vinyl Series 180g, płyty w formacie HD-Mastering CD, Western Electric Sound i zapewne w najbliższym czasie również płyty powstałe podczas jakieś nowej technologii. Poprzednia część artykułu skupiała się na  rozpoznaniu jakości płyt w formacie HD-Mastering CD.

Część druga jest precyzyjniejszym wyjaśnieniem na czym ta technologia polega w oparciu o materiał firmowy ze strony:

PŁYTA CD Z MASTERINGIEM HD
作者:ABC RECORDS INTERNATIONAL
创建日期:2014-09-24

Płyta CD z masteringiem HD jest pierwszym na świecie produktem, który osiągnął wyższy poziom definicji dźwięku z taśmy-matki na płytach CD. Dostępne płyty CD przy użyciu wysokoprzezroczystego materiału panelu ciekłokrystalicznego oraz nowej powłoki o wysokim tłumieniu, są rozwijane od 25 lat od jej narodzin. Aby poprawić wierność akustyczną, różne firmy nieustannie wykorzystują każdą metodę do tworzenia nowych produktów. Stosując nowy materiał i technologię, „ABC (INT’L) RECORDS” opracowało nowy typ płyty CD i udało się ją skomercjalizować. Nowy typ płyt CD wykorzystuje materiał panelu ciekłokrystalicznego, który różni się od poliwęglanu zwykłej płyty CD i ogromnie wzmacnia przezroczystość płyty CD. Co więcej, twórczo wykorzystuje nową powłokę o wysokim tłumieniu. Powstała nowa płyta CD- HD-Mastering CD.

obraz z lewej: wysoce przezroczysty materiał panelu ciekłokrystalicznego
obraz z prawej: nowa powłoka o wysokim dumpingu

Wysoki przezroczysty materiał panelu ciekłokrystalicznego. Nowa powłoka o wysokim poziomie tłumienia HD-Mastering CD ma na celu wyższą jakość dźwięku

 • Technologia HD-Mastering CD opiera się na procesie produkcyjnym firmy i jest stosowana tylko na linii produkcyjnej firmy.
 • Opisany poniżej proces jest specjalnie zaprojektowany, różni się od ogólnego procesu produkcyjnego.
 • Płyta CD, o której mowa w procesie, to standardowa muzyczna płyta CD o średnicy 120 mm tylko do odczytu, bez specjalnych wymagań, w pełni kompatybilna ze standardowymi odtwarzaczami CD .
Proces formowania zwykłej stempla CD :

Nagraj plik danych audio na płytę CD-R, a następnie wykonaj stempel, czytając CD-R. Tradycyjny proces spowoduje utratę danych wraz ze zmianą dźwięku.

Proces formowania stempla CD HD-Mastering :

Przechowuj bezpośrednio satysfakcjonujący plik danych audio (obraz CD) na dysku twardym, a następnie wykonaj stempel, odczytując dysk twardy, ale nie nagrywaj i nie odczytuj dysku CD-R, jak to robi tradycyjny sposób, co pomoże uniknąć złych skutków w procesie. Formowanie stempli jest uważane za najistotniejszy etap całego procesu produkcji płyty, a jakiekolwiek zerwanie jest surowo zabronione. Gdy dojdzie do zerwania, płyta CD zostanie złomowana. Wgłębienie uformowane w wytłoczce (patrz zdjęcie), to najmniejsza rzecz na stemplu. Jest tak mała jak cząsteczka smogu, co oznacza, że ​​nawet najmniejsze zanieczyszczenia mogą uszkodzić duże ilości danych

z lewej: wstępny sprzęt do robienia stempli
z prawej: schemat blokowy tworzenia stempli

Płyta CD z masteringiem HD, co to jest?

Nowy materiał panelu ciekłokrystalicznego to poliwęglan, co znacznie różni się od zwykłego materiału CD. Może zwiększyć przejrzystość i osiągnąć lepszą wierność akustyczną.

Proces produkcji płyt CD HD-Mastering:

 • Płyta CD HD-Mastering ma unikalną metodę formowania, wykorzystującą do produkcji płyt CD najnowszy sprzęt techniczny i najbardziej zaawansowane materiały.
 • Zastosuj formę o wysokiej dokładności ulepszoną przez ABC.
 • Korzystaj ze specjalistycznej i bardziej zaawansowanej linii produkcyjnej. Ze względu na wysoką precyzję płyty HD-Mastering CD, przywiązuje się dużą wagę do ultra wysokiej jakości dźwięku, podczas gdy wydajność spada.
 • Powierzchnia płyty CD HD-Mastering jest pokryta rodzajem materiału o wysokim tłumieniu, który sprawia, że ​​wysokie częstotliwości są bardziej wyrafinowane i rozległe, średnie częstotliwości są bardziej zaokrąglone, a niskie częstotliwości głębsze. Co więcej, osiąga również lepszy kontrast dynamiczny i stopniowanie, wyrafinowanie i szczegóły, reakcję transjentów, ciszę tła, klarowność sceny dźwiękowej, ogólny dźwięk bardziej naturalny, a także większą muzykalność. Specjalny materiał powłoki może tłumić i pochłaniać niepożądane i szkodliwe drgania mechaniczne, które generują słyszalne zniekształcenia w każdym systemie audio. Pogłębia również scenę dźwiękową i może skutecznie zmniejszyć szum cyfrowy.

Charakterystyka jakości płyt HD-Mastering CD:

 • Kreatywnie wykorzystaj materiał, z którego wykonany jest panel ciekłokrystaliczny: niezwykle przezroczysta płyta fundamentowa z poliwęglanu.
 • Użyj specjalnego materiału powlekającego do tłumienia i pochłaniania niepożądanych i szkodliwych wibracji mechanicznych, które generują słyszalne zniekształcenia w każdym systemie audio.
 • Używaj najnowszego technicznego sprzętu produkcyjnego, aby upewnić się, że sygnały cyfrowe są prawidłowo tworzone.
 • Charakterystyki sygnału (współczynnik załamania, antywibracje) są doskonałe.

Współczynnik załamania:

Współczynnik załamania światła odnosi się do stosunku dwóch części (zazwyczaj jest to światło bezpośrednie i nienormalne) powstające, gdy laser odczytuje powierzchnię danych. Podczas odczytu CD laser (780nm) penetruje przezroczystą płytę podkładową o grubości 1,2 mm i odbija się od warstwy odblaskowej. Jeśli więc współczynnik załamania jest niższy, charakterystyka optyczna jest lepsza, co oznacza mniejsze zniekształcenia.

Zaleta powłoki o wysokim tłumieniu:

ABC ma wyłączność na zastosowanie wynalezku specjalnej powłoki, która może tłumić i pochłaniać niepożądane i szkodliwe wibracje mechaniczne, może skutecznie zmniejszyć szum cyfrowy i szum tła, które sprawiają, że scena dźwiękowa jest głębsza, obraz dźwiękowy jest bardziej holograficzny i jasny, aby przywrócić wszystkie elementy muzyczne.

Charakterystyka CD-Masteringu HD

 • Zgodny ze standardową specyfikacją płyty audio CD.
 • W pełni kompatybilny ze standardowymi odtwarzaczami CD.
 • Balans CD osiąga najlepszy stan.
 • Dużą uwagę przywiązuje się do ultrawysokiej jakości dźwięku w aspekcie technologii produkcji.
 • Powłoka o wysokim tłumieniu redukuje szkodliwe wibracje mechaniczne.

Ocena jakości dźwięku HD-Mastering CD (podsumowanie)

 • Powierzchnia płyty CD HD-Mastering jest pokryta rodzajem materiału o wysokim tłumieniu, który sprawia, że ​​wysokie częstotliwości są bardziej wyrafinowane i rozległe, średnie częstotliwości są bardziej zaokrąglone, a niskie częstotliwości głębsze. Co więcej, osiąga również lepszy kontrast dynamiczny i stopniowanie, wyrafinowanie i szczegóły, reakcję transjentów, ciszę tła, klarowność sceny dźwiękowej, ogólny dźwięk bardziej naturalny, a także większą muzykalność.
 • Specjalny materiał powłoki może tłumić i pochłaniać niepożądane i szkodliwe wibracje mechaniczne, które generują słyszalne zniekształcenia w każdym systemie audio. Pogłębia również scenę dźwiękową i może skutecznie zmniejszyć szum cyfrowy.
 • Siła analizy jest znacznie zwiększona.
 • Odcień jest bardziej zrównoważony.
 • Gwarantowane są mniejsze zniekształcenia i niska częstotliwość.

________________________________________________

Na zakończenie:

Inżynierowie w wytwórni ABC to fachowcy od dźwięku doskonałego. To co osiągnęli szybko przestaje być ich koronnym produktem, bo w wciąż przekraczają granicę możliwości technicznych podczas bezstratnego rejestrowania muzyki. Podstawą dla ABC była i będzie – taśma magnetyczna, najlepszy ze znanych nośników zapisu analogowego. Tylko taśma pozwala na zbliżone do doskonałego odwzorowanie zapisanych dźwięków z wiernością bliską tonów źródłowych. W ABC Int’l Records magnetofon STUDER A80 odczytuje zapis z taśmy, gdy tworzy się kopię AAD, czyli cyfrową kopię źródła analogowego, a ta trafia do HHB CDR-830 – profesjonalnego duplikatora płyt CD-R – AAD Digital CD. W ten sposób otrzymywany jest dysk, z którego robi się matrycę do tłoczenia kopii konsumenckich CD. Niestety te kopie są obarczone błędami kolejnych etapów produkcji. Inaczej jest w przypadku płyty AAD Digital CD 1:1, cyfrowymi kopiami taśmy-matki, wolnymi od jakichkolwiek procesów edycyjnych, czy „uszlachetniających”. Klient otrzymuje to, co artysta wykonał w studiu lub na koncercie, a technik zapisał na taśmie. Jeśli w produkcji uwzględnia się zastosowanie przez ABC dodatkowo powłoki tłumiące wszelkie fizyczne i elektroniczne artefakty, najlepszą powłokę odbijającą, najlepszy materiał zastępujący poliwęglanową warstwa typowego CD to otrzymujemy (na dziś) ideał- kopię taśmy-matki na płycie CD o rewelacyjnych walorach dźwiękowych.

__________________________________________________

 

Powrót do części pierwszej artykułu >>

Kolejne rozdziały: